Ljuset återvänder - och vi kan inte vänta längre. Nu tjuvstartar vi våren tillsammans med ett gäng härliga gäster från restaurangvärlden och hämtar inspiration från matnationen Frankrike.
Tillsammans med personer inom den gastronomiska branschen och näringslivet träffas vi under en gemensam måltid för att diskutera och inspirera dig som jobbar inom restaurangbranschen.
Medverkande gäster | Avsnitt 19
Lisa Lemke Moderator och matkreatör
Danyel Couet Kock och krögare
Richard Tellström Etnolog och måltidsforskare
Henrik Jildenäs Färskvaruspecialist Menigo
Gustav Leonhardt Kandidat Bocuse d’Or Team Sweden 2024-2025
Peter Asp Jelksäter Coach Bocuse d’Or Team Sweden 2024-2025
Ljuset återvänder och med det lusten att upptäcka nya smaker. I avsnitt 19 av Menigos samtalsserie "Länge leve måltiden" välkomnar vi våren och blickar mot matnationen Frankrike.
Vad är det vi älskar så mycket med det franska köket, vad säger historien och hur kommer den klassiska matlagningen att utvecklas i framtiden?
Matkreatören Lisa Lemke leder samtalet, och för menyn står stjärnkocken Danyel Couet, som driver restaurang Allegrine i Stockholm.
Varje år är längtan densamma – längtan efter säsongens första primörer. De där krispiga, spröda och smakrika råvarorna som är i absolut toppform och perfekta för din vårmeny.
Här delar färskvaruspecialisten Henrik Jildenäs med sig av sina bästa tips kring 5 klassiska vårprimörer. När är de i säsong? Och hur använder du dem bäst? Svaren får du här!
Stjärnkocken Danyel Couet bjöd gästerna på en kulinarisk smakupplevelse där hans barndoms Frankrike mötte nordiska råvaror.
Den franska dryckens plats i vår svenska gastronomi har varit självklar sedan 1400-talet – och är ständigt aktuell.
En vacker och genomtänkt dukning blir inramningen för en härlig matupplevelse för dina gäster. Här ger stylisten Tove Nilsson sina bästa tips!
Från början var det inte meningen att Danyel Couet skulle bli kock. Men ett extrajobb fick honom att tänka om. I dag driver han sin franska dröm Allegrine på Kammakargatan i Stockholm.
Just när vi längtade som mest, tog vi med våra inspirerande gäster på en tankeresa och mötte våren i Frankrike.
Vad krävs egentligen för att nå pallen i världens mest prestigefyllda gastronomitävling Bocuse d’Or? För Gustav Leonhardt är svaret självklart: Rätt team.
En oumbärlig ingrediens i köket som ger både djup och karaktär. Ta del av färskvaruspecialist Henrik Jildenäs guide där han listar olika sorters lökar och deras unika egenskaper.